Yarış Hakkında

Yarışmamız İstanbul’da Belgrad ormanında düzenlenecektir. Tek gün ve bayrak yarışından oluşacak olan prestijli etkinliğimiz için 5 kişilik bayrak takımı oluşturulmalıdır. 5 kişilik ekip içerisinde en az 2 kadın sporcu bulundurmak zorunludur. Takımın tamamı isteğe bağlı olarak kadın sporculardan da oluşturulabilir. Takım çıkarmak için gerekli sayıya ulaşamayan gruplar ve kişiler için "Takım Arkadaşı Arıyorum" butonu ile kişilerle iletişime geçerek takım oluşturma imkanı sağlayabilirler.

Rekabet Kuralları ve Talimatlar

Türkiye Oryantiring Federasyonu'nun (TOF) kuralları organizatörler tarafından verilen talimatlarla birlikte uygulanır ve Uluslararası Oryantiring Federasyonu (International Orienteering Federation - IOF)’un kuralları baz alınır. Rekabet kuralları yarışmanın bilgi panosunda yayınlanacaktır.

Tasnif ve Tasnif Dışı Durumlar

Yarışımız Master, Elit ve Yıldızlar olmak üzere 3 tasnif grubundan oluşmaktadır. Takımların en az 2 kadın sporcu bulundurma kuralına uyan her takım tasnif içerisinde yer alır. Takımların en az 2 kadın sporcu bulundurmaması, takımın tamamen erkek sporculardan oluşması veya takımın sporcu sayısının 5'ten az olması durumlarında tasnif dışı olarak yarışacaklardır.

Kategorilerin Sınıflandırılması

Master kategorisinde tüm takımlardaki sporcuların 35 yaş üzeri (1984 ve altı doğumlular) , Yıldızlar kategorisinde tüm takımlardaki sporcuların 16 yaş ve altı (2003 ve üstü doğumlular) olması gerekmektedir. Elit kategorisindeki takımlarda ise yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Bırakmalar ve Diskalifiye Takımlar

Yarışı bırakmalarına veya diskalifiye edilmelerine rağmen, takımlar yarışa devam edebilirler. Koşucular bayrak değişimine aynı şekilde devam eder, ancak sonuç listesinde bu takımlar diskalifiye olarak gösterilir.

Takım İçi Koşu Düzeni

Takım içi koşu düzeni tamamen takım içerisindeki teknik ve taktik bilgilerine dayanarak takım içerisindeki sporcular tarafından belirlenecektir. Takımlardaki koşu sırasını organizasyon ekibi etkinliğe yakın bir tarihte isteyecektir.

Göğüs Numaraları

Göğüs numaraları yarış ekibi tarafından belirlenecek olup, takım içerisindeki tüm sporcular aynı numarayı taşıyacak fakat takım çıkış sırasına göre göğüs numarası farklı renkte olacaktır. Numaralar yarışma kitleriyle birlikte yarış standında dağıtılacaktır. Göğüs numarası yarışma boyunca tamamen görülebilir olmalıdır. Hakemler tarafından çıkışta,varışta ve arazi içerisinde kontrolü yapılacaktır. Lütfen numaranızı en üst katman giysinizin üzerine, göğüs bölümüne takınız.

Çıkış Hakkında

Bültende belirtilen saatte tüm takımların birinci koşan sporcuları toplu çıkış yapacaklardır. Her sporcunun haritası ön yüzü ters çevrilmiş şekilde önlerinde bulunacak olup aynı anda çıkış almaları sağlanacaktır.

Harita Değişimleri

Parkurdaki sporcu son kontrol noktasına uğradıktan sonra bitiş çizgisine geldiğinde, belirlenen alanda bayrak değişiminin yapılmasının ardından, sıradaki sporcu harita standından kendi haritasını alacaktır. Haritanızın takım numarası ve ayak numarasının doğruluğunu kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz. Standtan doğru haritayı aldıklarından emin olmak sporcuların kendi sorumluluklarıdır. Aynı zamanda harita değişim alanında bulunan hakemlerimiz tarafından kontrol edilecektir.

Seyirci İzleme Alanı

Seyirci kontrol alanı bültende belirtilen yerde şeritlerle çevrelenecektir. Şerit ihlalinin yapılması durumunda takımın diskalifiye edilmesi söz konusu olacaktır.

Bitiş

Bitiş alanına takımlarının son ayaklarını koşan sporcular arasından sporcusu ilk gelen takım yarışmayı kazanacaktır. Takımların aynı anda bitişe girme durumunda ise hakemler bitiş videolarını inceleyerek karar vereceklerdir.

Ödül Töreni

Ödül törenimiz bültende belirtilen saatte olacak olup, takım bireylerine madalya, takımlara ise kupa ve çeşitli ödüller verilecektir.